Jak otevřít zablokovaná dvířka pračky?
Podívejte se na několik jednoduchých tipů, jak na rozbitá dvířka u pračky
 
Upozornila vás pračka na to, že je prádlo vyprané, ale vám se nedaří otevřít dvířka? Jejich zablokování může mít několik příčin. Některé vyřešíte sami, na některé budete muset pozvat specialistu.
 
Zablokovaná dvířka pračky mohou být příčinou porouchané řídící jednotky, zlomené rukojeti, vadného zámku, ucpaného odtokového filtru nebo nefungujícího vypouštěcího čerpadla. Zjistěte, jak s těmito problémy pracovat.
 
Nejčastější příčiny zaseknutých dvířek pračky
Veškeré moderní pračky, které jsou na trhu k dostání, mají kvůli bezpečnosti automaticky nastaveno otevření dvířek až po několika minutách od dokončení programu. Během této doby se sníží teplota uvnitř bubnu pračky, takže uživateli nehrozí zranění. Pokud však dvířka nejdou otevřít po standardních 3 až 5 minutách po dokončení praní, budete muset zjistit příčinu zaseklých dvířek pračky.
 
V pračce zůstala voda
Dvířka u pračky mohou být zablokovaná, pokud v bubnu zůstala voda. V tomto případě zkuste aktivovat program vypouštění. Jestliže se voda z bubnu nevypouští, bude příčinou pravděpodobně ucpaný odtokový filtr nebo zadřené vypouštěcí čerpadlo.
 
Odtokový filtr se nachází v pravém či levém spodním rohu pračky. U některých modelů je potřeba sejmout celý spodní kryt pračky. Pod filtr umístěte nádobu na vodu, poté jej vyšroubujte a vyčistěte. Čištění byste měli provádět alespoň jednou za 3 měsíce.
 
Pokud se voda nevypustí ani po vyčištění filtru, zkontrolujte vypouštěcí čerpadlo. To se může kvůli neprůchozímu filtru zadřít. Čerpadlo se nachází hned pod filtrem. Lopatky čerpadla vyčistěte tak, aby se mohly volně pohybovat. Jestliže má váš model pračky filtr a čerpadlo v nepřístupné části, budete muset na opravu přizvat odborníka.
 
Ulomená rukojeť
Madlo dvířek u pračky patří k částem, které se rychle opotřebí. Pokud se vám madlo při otevírání zlomilo, zkuste kleštěmi uchopit to, co z rukojeti zbylo, a pokuste se dvířka otevřít. V případě, že nebudete úspěšní, zaveďte do mezery mezi dvířky a pračkou pevnou nit, uchopte ji do obou rukou a zatáhněte směrem k sobě tak, aby se háček zámku uvolnil. Tah nití proveďte směrem k závěsu dvířek. Po uvolnění uslyšíte charakteristické cvaknutí.
 
Během praní došlo k výpadku proudu
K zablokování dvířek u pračky může dojít také kvůli výpadku elektrického proudu nebo přerušení dodávky vody. Zkuste znovu spustit program praní. Systém přístroje zkontroluje dvířka. Nejdříve je odemkne a poté znovu zamkne. Jakmile přístroj dvířka odemkne, ihned je otevřete. Odemčení poznáte podle typického cvaknutí.
 
Problém s UBL zámkem dvířek pračky
Zámek pračky pracuje v automatickém režimu a bývá spojen s řídící jednotkou, která mu vyšle signál pro odemčení nebo uzamčení. Pokud se zámek neotevře, zkuste pračku nejdříve odpojit od elektrické sítě, což by mělo vést k odemčení dvířek. Jestliže tento pokus selže, můžete zámek odemknout ručně pomocí speciálního kabelu, který se nachází u vypouštěcího filtru. Je většinou oranžový, takže jej snadno najdete. Kabel stačí vytáhnout a dvířka by se měla otevřít. V případě, že se vám zablokovaná dvířka od pračky nepodaří uvolnit ani jedním způsobem, zavolejte servisního pracovníka.
 
Při jakýchkoliv opravách, které se rozhodnete na pračce provádět, ji nezapomeňte odpojit od zdroje elektrické energie. A jestliže nejste zrovna domácí kutil, obraťte se o pomoc na odborného pracovníka, který se opravou praček zabývá.
 

Jak na zaseknutá dvířka pračky