Baterií je celá řada typů
Baterií jsou různé druhy. Znáte je všechny a víte, k čemu slouží?
 
Tužkovku či plochou? 9 nebo 4,5 V? Je libo něco většího nebo naopak drobek velikosti knoflíku? Baterií je tolik variant, že už to jistě nikdy nikdo nespočítá. Důležité ale je, že jsou stále k mání…
 
Baterie bez možnosti nabíjení, tedy ty označované jako primární, jsou nejobvyklejším výměnným zdrojem energie pro menší spotřebiče. V těch větších se už více uplatňují akumulátory, tedy články s možností opětovného nabíjení.
 
Malé, lehké, praktické
Tam, kde postačí svou kapacitou a životností, mají stále své místo. Někdy se vám jistě podaří na ně dokonce úplně zapomenout, ale přitom jsou stále schované na svém místě. Takový televizní dálkový ovladač by mohl vyprávět. Schválně si zkuste vzpomenout, kdy jste mu nové baterie vlastně dopřáli naposledy.
A právě tam najdete jejich typické místo uplatnění. Energii z nich není třeba čerpat 24 hodin denně, ale v ten pravý okamžik se chcete spolehnout, že jí bude tak akorát dost. Vzhledem k četnosti využití by podstatně dražší akumulátor nedával příliš smysl, protože jeho největší výhoda by byla jen málo využitá.
 
Snadný nákup baterií díky jejich standardizaci
Výhodou řešení napájení spotřebiče pomocí baterie je nejen jeho nezávislost na elektrické síti, a tedy i mobilita. Po vybití původního zdroje energie ho jednoduše nahradíte baterií novou se zcela shodnými parametry. Stačí si jen ohlídat správné normované rozměry a napětí. Nic vám přitom nebrání zvolit třeba i kvalitnější provedení s vyšší kapacitou a tím i výdrží.
 
Oproti dříve používaným zinko-uhlíkovým se dnes už téměř výhradně používají kvalitnější alkalické. Spíše pro speciální aplikace se pak hodí baterie lithiové, které mají nejen vyšší kapacitu, ale jsou schopny správně pracovat i ve velmi nízkých teplotách. Hodí se tedy především pro použití v exteriérech.
 
Žádná věda, ale vybrat správnou baterii chce trochu pozornosti
Sortiment baterií od běžných článků přes knoflíkové baterie až po olověné akumulátory dává možnost najít vždy to pravé pro váš účel. Pokud byste si ale přesto nevěděli rady, neváhejte se obrátit na odborníka a nechte si doporučit vhodné řešení.